Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

1 marca w Warszawie: marsz upamiętniający ofiary „wyklętych” oraz blokada nacjonalistów

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
1 marca w Warszawie: marsz upamiętniający ofiary „wyklętych” oraz blokada nacjonalistów

Pragniemy przywrócić pamięć i oddać głos tym ponad 5 tysiącom cywilów, zamordowanym w okrutny sposób – deklarują organizatorzy marszu, który rozpocznie się w czwartek o g. 17 w Warszawie.

O godz. 17 na ul. Marszałkowskiej 21 rozpocznie się marsz organizowany przez Studencki Komitet Antyfaszystowski.

Nasz przemarsz rozpoczniemy pod budynkiem IPN – instytucji winnej ogromu podłych kłamstw oraz konfabulacji, która poddaje się politycznej presji tam, gdzie jest miejsce wyłącznie na rzetelną pracę naukową i refleksję. Skończymy zaś na Rakowieckiej 37, gdzie ma się rozpocząć marsz narodowców — pogrobowców przeklętej idei „uświęconej Ojczyzną zbrodni”, której dopuścili się niektórzy z czczonych dziś „żołnierzy wyklętych”.

– informuje SKA.

Będzie to marsz w obronie pamięci ofiar ludobójczych zbrodni, w obronie ich przyrodzonej godności, wreszcie też w obronie szerokiej kulturowej wspólnoty Rzeczypospolitej, której historycznie obcy i wstrętny jest prymitywny etniczny model budowany na wykluczeniu i ksenofobii, a propagowany przez nacjonalistów. Ale też będzie to marsz przeciwko zastępowaniu rzetelnej wiedzy tanim mitem oraz przeciwko kłamstwu historycznemu i jego instytucjonalizacji.

– tłumaczą organizatorzy.

Pragniemy przywrócić pamięć i oddać głos tym ponad 5 tysiącom cywilów, zamordowanym w okrutny sposób. Zbrodniarze doczekali się swoich pomników, a ofiary Burego, w tym 3-letni Aleksy czy 7-letnia Gienia, nie mają miejsca ani w świadomości zbiorowej, ani tym bardziej w przestrzeni publicznej. To one są tak naprawdę wyklęte, z naszej pamięci.

– czytamy w komunikacie Komitetu. Organizatorzy zachęcają do zabrania na marsz czarnych flag.

W czwartek ulicami Warszawy przejdą też apologeci „wyklętych” reprezentujący środowiska skrajnej prawicy. Ich przemarsz chcą zablokować Obywatele RP.

Cztery dni po skandalicznym marszu w Hajnówce, ci sami ludzie przejdą ulicami stolicy Polski. (…) Narodowcy starają się wmówić opinii publicznej, że nacjonalizm to taki „trochę bardziej radykalny patriotyzm”. Nie, zbrodnie na mniejszościach, getta ławkowe, pobicia, to nie ma nic wspólnego z patriotyzmem. Nacjonalizm to nienawiść i przemoc.

– tłumaczą Obywatele RP.

Blokada planowana jest na g. 18:30 na ul. Rakowieckiej 37.

 

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY