Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Białystok: Nie chcą ulicy „Łupaszki”. „To obraza pamięci jego ofiar”

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Białystok: Nie chcą ulicy „Łupaszki”. „To obraza pamięci jego ofiar”

Głosami polityków PiS rada miejska przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy jednej z ulic na białostockim osiedlu Skorupy Zygmuntowi Szendzielarzowi. Jest protest!

Lokalny ruch miejski „Inicjatywa dla Białegostoku” sprzeciwia się uhonorowaniu tzw. żołnierza wyklętego. W oświadczeniu czytamy:

 

Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” będzie patronem ulicy w Białymstoku. Głosami polityków PiS Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy jednej z ulic na osiedlu Skorupy „żołnierzowi wyklętemu”, który zgodnie z ustaleniami historyków, ma na rękach krew niewinnych ludzi.

Dowódca V Brygady Wileńskiej to postać kontrowersyjna. Według historyków „Łupaszka” w 1944 roku wydał rozkaz pacyfikacji litewskiej wsi Dubinki gdzie zginęło 27 osób, w tym kobiety i dzieci. Jego podwładny Zygmunt Błażejewicz ps. „Zygmunt” zamordował wraz ze swoim oddziałem niewinnych białoruskich mieszkańców wsi Potoka, w tym dzieci.

Nie zgadzamy się na upamiętnianie postaci odpowiedzialnych za morderstwa kobiet i dzieci. Nasz sprzeciw budzi wykorzystywanie kontrowersyjnych postaci, które dzielą społeczeństwo i nastawiają przeciwko sobie. W Białymstoku żyją potomkowie osób represjonowanych przez oddziały „Łupaszki”, dla których historia jest nadal żywym i bolesnym wspomnieniem.

Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" będzie patronem ulicy w Białymstoku. Głosami polityków PiS Rada Miasta przyjęła…

Opublikowany przez Inicjatywa dla Białegostoku 24 kwietnia 2018

1 komentarz

  1. egocentaurus 16:24, Lut 15, 2019

    Jakich Historykow ? A moze amerykanskich naukowcow ? Kontrowersyjny jest ten artykol a nie odznaczony za kampanie wrzesniowa Krzyżem Virtuti Militari V klasy. , Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski podpolkownik Zygmunt Szendzielarz. Czesc i Chwala Bochaterom.

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY