
W czwartek wojewoda dolnośląski ma podjąć decyzję o „dekomunizacji” bulwaru im. prof. Kulczyńskiego, twórcy polskiego szkolnictwa wyższego na Ziemiach Odzyskanych, pierwszego rektora uniwersytetu i politechniki we Wrocławiu.
Czytam w „Gazecie Wyborczej – Wrocław”, że w czwartek wojewoda dolnośląski podejmie decyzję, czy „zdekomunizować” wrocławski bulwar im. Kulczyńskiego (w kilku innych miastach już takiej „dekomunizacji dokonano).
Prof. Stanisław Kulczyński, wybitny botanik, w okresie przedwojennym zasłynął sprzeciwem wobec getta ławkowego i antysemickim atakom prawicowych bojówkarzy. W czasie wojny był delegatem rządu polskiego w Londynie na obszar lwowski. W 1945 r. przybył do Wrocławia i tworzył od podstaw polskie szkolnictwo wyższe – był pierwszym rektorem uniwerku i politechniki w mieście nad Odrą. Jego „zbrodnią” według obowiązującej dziś wykładni była przynależność do Stronnictwa Demokratycznego.
Czytam w tygodniku „Przegląd”, że redakcja chce przygotować imienną listę cywilnych, zapomnianych dziś, ofiar „żołnierzy wyklętych”. Prof. Kulczyński miał szczęście, że odbudowywał Polskę mieszkając i pracując w mieście. Gdyby czynił to na wsi, miałby wielkie szanse, by na takiej liście się znaleźć.
Twórcy oficjalnej polityki historycznej „dekomunizując” dziś patronów ulic i placów niejako wykonują „wyroki”, których nie mogli wykonać „żołnierze wyklęci”. Na tym polega ten obłęd.
1 komentarz
Stanislaw Kulczynski byl stryjecznym bratem mojej babki. Wspanialy czlowiek. Po wojnie wybrany pierwszym rektorem Politechniki Wroclawskiej, pomagal w jej zalozeniu i zorganizowaniu, do dzis cieplo wspominany przez starszych pracownikow Politechniki. Pod jego kierownictwem w laboratorium ktore prowadzil, jego asystent Stanislaw Tolpa rozpoczal pierwsze badania nad leczniczymi wlasciwosciami torfu. Wroclaw uhonorowal profesora nazywajac jego imieniem Wroclawska Drukarnie Naukowa PAN, jeden z wroclawskich bulwarow oraz szkole podstawowa. Ciekawa jestem c
zy ewentualne „zdekomunizowanie” wroclawskiego bulwaru pociagnie za soba rowniez zmiane nazwy szkoly podstawowej i drukarni PAN’u?