Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Drawsko Pomorskie: wojewoda chce „zdekomunizować” polskich żołnierzy, którzy zdobyli miasto w 1945 r.

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Drawsko Pomorskie: wojewoda chce „zdekomunizować” polskich żołnierzy, którzy zdobyli miasto w 1945 r.

Kolejna odsłona „dekomunizacyjnej” hańby. Pisowski wojewoda zachodniopomorski chce zmiany nazwy ul. 11 Pułku Piechoty. Czy zburzy także wojenny cmentarz żołnierzy I Armii WP?

Portal drawsko.pl informuje, że wojewoda zachodniopomorski zawiadomił o wszczęciu postępowania nadzorczego na podstawie ustawy „dekomunizacyjnej”. Celem postępowania jest doprowadzenie do zmiany nazw dwóch ulic w Drawsku Pomorskim: ul. 11 Pułku Piechoty oraz ul. Leopolda Kuczerawego.

To wyjątkowo haniebna decyzja pisowskiego urzędnika podpierającego się obłędną wizją historii w wersji IPN.

W ramach wielkiej operacji pomorskiej w dniach 4 – 5 marca żołnierze I Armii Wojska Polskiego stoczyli bitwę o Drawsko Pomorskie (wówczas Dramburg). W zdobyciu miasteczka brał udział 11 pułk piechoty wchodzący w skład 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. Jego żołnierze – po zdobyciu Wału Pomorskiej – uczestniczyli też w operacji berlińskiej.

W Drawsku Pomorskim znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki ponad 3 tys. poległych żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Drugim patronem objętym obłędną „dekomunizacją” jest Leopold Kuczerawy – współtwórca polskiej oświaty na Ziemiach Odzyskanych, pierwszy dyrektor szkoły podstawowej w Drawsku, w 1997 r. uznany za zasłużonego dla miasta. W oczach ipeenowskich hunwejbinów i pisowskiego urzędnika jego grzechem śmiertelnym była przynależność do PZPR.

To nie pierwsze haniebne działania wojewody zachodniopomorskiego. Na łamach portaltrybuna.pl informowaliśmy też o jego działaniach w Kołobrzegu:

Czy PiS odda w ramach dekomunizacji Kołobrzeg Niemcom?

 

5 komentarzy

 1. Stanisław 17:16, Sie 09, 2018

  W latach 60-tych ub. w. pracowałem jako nauczyciel w Drawsku Pom. Pamiętam (jako początkujący nauczyciel) św. p. Pana dyr. Kuczerawego. Był wzorowym dyrektorem i nauczycielem. Traktował młodych nauczycieli na równi z innymi. Mimo niewielkich kontaktów bezpośrednich z P. Kuczerawym (gdyż pracowałem w szkole zawodowej) widziałem i oceniałem jego umiejętności i wiedzę jako człowieka będącego wzorem dla nas młodych nauczycieli
  A co do wojewody to nie będę się wypowiadał, gdyż po jego służalczym i bezkrytycznym postępowaniu, oraz braku wiedzy jest dla mnie zerem.

 2. Zbigniew 06:50, Gru 02, 2017

  Ten wojewoda powinien w pierwszej kolejności poddać się lustracji. Jakim prawem ma osądzać ludzi którzy zginęli na polu walki, aby taki cherlawego umysłu człowiek mógł żyć w wolnej Polsce. Skandal i wazeluniarz.

 3. Marek 10:45, Lis 30, 2017

  Zaraz po tym powinni zburzyć pomnik żołnierzy poległych w Kołobrzegu i anulować zaślubiny z morzem jako ze dokonali tego tez komuniści z I Armii Wojska Polskiego sformowanej w ZSRR. Później zdelegalizować ZHP jako młodzieżówkę komunistyczną, usunąć z historii zasługi Szarych Szaregow. W kolejnym kroku zmienić podręczniki do historii pisząc ze o Polskę bili się tylko żołnierze wyklęci z Łupaszką na czele.

 4. Didilx 17:02, Lis 29, 2017

  Trzeba być człowiekiem pozbawionym ludzkich uczuć aby proponować takie łobuzerslie działanie.

 5. Erg 16:16, Lis 29, 2017

  Tu nawet nie ma co komentować Po prostu wstyd za takiego reprezentanta rządu polskiego i sam rząd Nie mogąc zależeć pozytywnych wzorców dla swego obozu politycznego nie wahają się przed bezczeszczeniem pamięci prawdziwych patriotów, wykazując się skrajnym serwilizmem. Ten wojewoda i jego popleczników na pewno sami życia nawet nie zaryzykuję w żadnej sytuacji

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY