Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Gawkowski: „Prawdziwi patrioci” w natarciu

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Gawkowski: „Prawdziwi patrioci” w natarciu

Rządzący swoim milczeniem przyzwalają tym samym, aby brunatna horda rosła w siłę z jeszcze większym impetem, a Polska stawała się ksenofobicznym wrzodem na mapie Europy – pisze Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD.

Chłodny wtorkowy wieczór to dobry czas aby kilka dni po Święcie Niepodległości na spokojnie i bez olbrzymich emocji, podsumować wydarzenia z 11 listopada. Święto Narodowe, które z natury powinno łączyć społeczeństwo po raz kolejny je podzieliło, a jakby tego było mało telewizje z całego świata prześcigają się w przekazywaniu informacji o tym jak w Polsce rośnie w siłę ruch rasistowsko-ksenofobiczny.

Przyznam się, że gdzieś w duch tak najbardziej to jestem zły sam na siebie. Z jednej strony za nieuzasadnioną wiarę, która przed każdym kolejnym 11.11 wzmaga przekonanie, że gorzej niż poprzednio być nie może, a z drugiej strony, że politykom różnych opcji wciąż brakuje odwagi aby wspólnie zatrzymać szaleństwo rasizmu i ksenofobi, które rośnie w siłę na ulicach polskich miast i gmin. Odnoszę także wrażenie, chodź mam nadzieję że się mylę, iż z roku na rok przybywa patriotów którzy maszerują na ustach wzywając Boga, a serca mają pełne nienawiści. Co ich łączy, przekonanie że są prawdziwi, a reszta to gorszy sort, hołota i oczywiście zdrajcy!

Byłem, jestem i będę za tym aby Narodowe Święto Niepodległości było dobrem wszystkich Polaków, byśmy wszyscy mogli być w tym dniu dumni i cieszyć się wolną Ojczyzną. Nigdy nie odmawiałem żadnej frakcji politycznej czy ruchom społecznym patriotyzmu oraz nie szarżowałem wypominając komukolwiek zdradę. Przekonany jestem jednak, że wszystkie te pojednawcze słowa czy gesty dotyczyć mogą tylko tych, którzy je rozumieją. Odnosić się mogą jedynie do ludzi, którzy są wolni od rasistowskich i ksenofobicznych poglądów i wstydzą się ich. Jeśli to wszystko mają jednak głęboko gdzieś, to warto powtarzać aż do skutku – No pasarán!

To bojowe hasło antyfaszystów szczególnie do serca powinny wziąć sobie polskie władze, które od lat przymykają oczy na faszystowskie i antysemickie hasła padające z ust uczestników Marszu Niepodległości. Karygodnym zachowaniem rządu jest brak reakcji, między innymi na słowa rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej, który deklaruje, że osoba o innym kolorze skóry niż biały nie może być Polakiem. Rządzący swoim milczeniem przyzwalają tym samym aby brunatna horda rosła w siłę z jeszcze większym impetem, a Polska stawała się ksenofobicznym wrzodem na mapie Europy.

W tym wszystkie smuci również fakt, że narastające ekstremistyczne nastroje większość mainstreamu zauważa jedynie w dniach poprzedzających i tuż po świecie niepodległości. Kiedy lewica pięć lat temu apelowała o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej większość klasy politycznej milczała. Kiedy w 2013 roku domagaliśmy się zakazu manifestowania pod znakiem falangi, nazywano nas radykałami. I w końcu kiedy w 2014 chcieliśmy zakazu dla organizacji Marszu Niepodległości ze względu na pojawiające się na nim cyklicznie hasła antysemickie, rasistowskie i ksenofobiczne, z każdej strony słyszeliśmy, że wolność manifestowania musi być uszanowana. Dzisiaj wszyscy Ci mądrale apelują aby postawić tamę rosnącemu w siłę złu, a ja grzecznie pytam gdzie byliście do dziś…

KRZYSZTOF GAWKOWSKI

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY