Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Gawkowski: „Zaostrzyć kary. 5 lat za propagowanie faszyzmu i posługiwanie się mową nienawiści”

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Gawkowski: „Zaostrzyć kary. 5 lat za propagowanie faszyzmu i posługiwanie się mową nienawiści”

Będziemy domagać się zmiany w artykule 256 Kodeksu i zaostrzenie kar za propagowanie nazizmu i faszyzmu – zadeklarował wiceprzewodniczący SLD.

– SLD od 5 lat konsekwentnie domaga się likwidacji organizacji faszyzujących oraz krzewiących mowę nienawiści, które mają w swojej ideologii rasizm. W 2013 r. postulowaliśmy delegalizację ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej, podobne wnioski do prokuratury i policji złożyliśmy w roku 2015 i roku 2017. W odpowiedzi, za każdym razem słyszeliśmy z ust organów: prokuratury, Ministerstwa Sprawiedliwości; że problem faszyzmu w Polsce nie istnieje i są to sytuację marginalne – przypomniał Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej, która odbyła się w Sejmie 22 stycznia 2018 r., a która była pokłosiem dziennikarskiej prowokacji, w której dziennikarze „Superwizjera” przeniknęli do środowiska neonazistów

– W 2013 r. ówczesny minister sprawiedliwości, a dziś minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odpowiedział nam w liście, że nie ma podstaw do tego, aby rozpocząć takich postaw, ponieważ nie są one w Polsce dominujące – poinformował wiceprzewodniczący SLD.

– Dziennikarze „Superwizjera” ujawnili, iż jednak mamy problem z organizacjami, które powoli acz konsekwentnie rosną w siłę. Propagują faszyzm, a w swojej ideologii podkreślają, że miało to być wskrzeszeniem złej historii z początku XX wieku, dlatego też Sojusz Lewicy Demokratycznej składa dziś, w formie petycji do polskiego parlamentu, nowelizację Kodeksu Karnego – oświadczył.

– Będziemy domagać się zmiany w artykule 256 Kodeksu i zaostrzenie kar za propagowanie nazizmu i faszyzmu. Uważamy, że osoby, które mówią językiem nienawiści i proponują, aby faszyzm stał się polską ideologią, powinny być bezwzględnie karane. Kara nie może ograniczać się grzywny, ale musi zakładać bezwzględne więzienie. Proponujemy, aby art. 256 Kodeksu Karnego zakładał 5 lat więzienia, dla osób, które szerzą faszyzm, czy też posługują się mową nienawiści – przedstawił pomysł SLD Krzysztof Gawkowski.

Podczas spotkania z dziennikarzami wiceprzewodniczący partii komentując wniosek PiS o dyskusję na temat organizacji skrajnie prawicowych w parlamencie, przypomniał, iż w 2014 r. posłowie SLD składali wnioski o dyskusję plenarną w tej sprawie, a przedstawiciele Platformy, jak i PiS głosowali przeciwko temu wnioskowi.

– Dziś składamy dwa wnioski, pierwszy do MSWiA, w którym wzywamy, aby trybie pilnym, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, przywrócił Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka. Podobny wniosek składamy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby w trybie pilnym została przywrócona Rada ds. Dyskryminacji Rasowej – oznajmił Krzysztof Gawkowski. – Dziwnym jest, że w ostatnich latach te dwa ważne ciała, które miały monitorować, zgłaszać i przede wszystkim przeciwdziałać rasizmowi zostały zlikwidowane. Rada była miejscem, w którym można było podnosić kwestie związane z łamaniem art. 256 – podsumował.

– Wierzymy, iż Polska może być krajem, który nie będzie się wstydził za faszystów, neonazistów, za poglądy rasistowskie – podkreślił Gawkowski.

– Dziś, działania rządu PiS muszą być wzmocnione, nie wierzymy tylko w dyskusję, chcemy realnych działań, w ciągu jednego posiedzenia parlament przecież może znowelizować Kodeks Krany. W takim wypadki, te osoby, które zostały nagrane przez dziennikarzy „Superwizjera” mogłyby być pociągnięte do odpowiedzialności karnej i iść do więzienia, a nie tylko zostać skazane na karę grzywny – zaznaczył. – Wierzymy, iż Polska może być krajem, który nie będzie się wstydził za faszystów, neonazistów, za poglądy rasistowskie – podkreślił.

2 komentarze

  1. Jan Szczepkowski 11:49, Lis 15, 2018

    Najpierw zabrońmy propagowania komunizmu. W historii ludzkości – komunizm to najbardziej mordercza ideologia. Po wielokroć więcej było ofiar komunizmu, niż wszystkich pozostałych ideologii razem wziętych.

  2. egocentaurus 16:05, Cze 08, 2018

    zapomnial pan o ideach w imie ktorych zamordowano i zniewolono wiecej ludzi i narodow niz nazisci. JA wierze ze Polska moze byc krajem, ktrory nie bedzie sie wstydzil za faszystow, neonazistow, KOMUNISTOW a poglady je propagujace beda surowo karane.

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY