Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Kobieta Roku 2017: Katarzyna Duda

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Kobieta Roku 2017: Katarzyna Duda

W marcu stanęła sama przed opolskim ratuszem, by poinformować opinię publiczną o skandalicznych warunkach pracy osób ochraniających należący do miasta folwark. W obronie praw pracowniczych najsłabszych podejmuje interwencje w całej Polsce.

Jej nazwiska nie znajdziecie w zestawieniach „kobiet roku” przygotowanych przez liberalne media w rodzaju „Wysokich Obcasów” czy „OKO.Press” .

Wiosną br. informowaliśmy o skandalicznych warunkach pracy kobiet i mężczyzn ochraniających należący do miasta folwark w Opolu. Stawka godzinowa wynosząca 1,19 zł, brak ogrzewania, deszczówka do picia i mycia – o tych bulwersujących sprawach opinię publiczną poinformowała Katarzyna Duda.

27 – letnia prawniczka, ekspertka Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a, jest autorką raportu o outsourcingu usług ochrony i sprzątania przez instytucje publiczne w Polsce, w którym pokazała smutną rzeczywistość fatalnych warunków zatrudnienia sprzątaczek i ochroniarzy, których za pośrednictwem prywatnych firm wynajmują sądy, urzędy i uczelnie.  Aktualnie prowadzi badania dotyczące zlecania podmiotom zewnętrznym wykonywania usług niemedycznych w szpitalach publicznych. Jej działalność nie ogranicza się tylko do monitorowania i analizowania. Katarzyna Duda podejmuje interwencje wszędzie tam, gdzie warunki zatrudnienia są skandaliczne. Rozmawia ze sprzątaczkami i ochroniarzami w całej Polsce. Często są to dramatyczne historie ludzi zostawionych samych sobie. Tam nie ma związków zawodowych. Outsourcowani pracownicy nie są zintegrowani z tymi, którzy na etatach pracują w tej samej instytucji. Często ci pierwsi są niewidzialni dla tych drugich.

Katarzyna Duda staje w obronie tych najsłabszych, pracujących na niekończących się dyżurach za głodowe stawki, choć nie stoi za nią żadna potężna organizacja czy wpływowe środowiska.W marcu tego roku sama stanęła przed opolskim ratuszem mówiąc:

W styczniu firma zapłaciła pracownikom 1 złotówkę i 19 groszy za godzinę. Zapłaciła po 500 zł za 400 godzin pracy, a 4 tys. wzięła do kieszeni. Winny jest też Urząd Miasta, który płaci firmie 5 840 zł na miesiąc, a powinien ok. 10 000, aby zagwarantować zapłatę minimalnej stawki. Skandal!(…) Brak ogrzewania, brak gazu, brak toalety, brak wody, zbieranie deszczówki do picia i mycia, to codzienność ochroniarzy tzw. folwarku w Opolu. Ogromnie bulwersujące jest to, że prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski wie o tych warunkach co najmniej od listopada i nie robi nic, aby zakończyć to bezprawie i upokorzenie. Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu zawiadomiła go o tym, lecz do dziś nie otrzymała odpowiedzi.

Gdy władze miasta początkowo zarzucały jej podawanie nieprawdy i żądały pod groźbą procesu odwołania zarzutów, pozostała niezłomna.

Działalność Katarzyny Dudy nie jest tak widowiskowa jak chociażby przemawianie na wiecach i demonstracjach. To setki przejechanych kilometrów, dziesiątki rozmów, tysiące stron analizowanych dokumentów, interwencyjne pisma do instytucji.

Również osoby, którym niesie pomoc ekspertka OMS im. Lassalle’a, nie są atrakcyjne medialnie. Tym bardziej ta praca, wykonywana z pasją i ideowym zaangażowaniem, powinna zostać doceniona. Dlatego według naszego portalu Kobietą Roku 2017 jest Katarzyna Duda.

http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/skandal-w-folwarku-w-opolu-umowa-miedzy-ratuszem-a-firma-ochroniarska-powinna-byc-rozwiazana,11929826/

http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/sprawa-folwarku-w-opolu-ratusz-to-znieslawianie-miasta,11933866/

http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,21700453,firma-ochraniajaca-folwark-zerwala-umowe-z-miastem-ratusz.html

 

 

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY