Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

OPZZ: Projekt nowego Kodeksu pracy niesie zagrożenia dla pracowników

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
OPZZ: Projekt nowego Kodeksu pracy niesie zagrożenia dla pracowników

W środę w siedzibie OPZZ odbyła się debata na temat planowanych zmian w prawie pracy. Jej przebieg specjalnie dla PortalTrybuna.pl relacjonuje Katarzyna Duda.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, utworzona przez Radę Ministrów 18 września 2016 roku, miała za zadanie wypracowanie dwóch dokumentów: indywidualnego i zbiorowego kodeksu prawa pracy. Swoją misję zakończyła 15 marca 2018 roku. Członkowie zespołu nie mieli jednak powodów do satysfakcji. Finalny owoc prac nie zyskał poparcia ważnych partnerów społecznych: OPZZ-u, „Solidarności” oraz Pracodawców RP. 28 marca w siedzibie OPZZ-u w Warszawie odbyła się z udziałem członków Komisji debata.
Przewodniczący OPZZ Jan Guz na wprowadzeniu mówił:
Istotnym celem Komisji było ograniczenie umów cywilnoprawnych. Czy waszym zdaniem dodanie do umów o pracę na czas nieokreślony i określony oraz na za zastępstwo trzech nowych rodzajów umów: sezonowych, dorywczych i nieetatowych, dających mniejsze bezpieczeństwo pracownikom, dają na to szanse?
 
I dlaczego pojawia się różnicowanie pracowników ze względu na zatrudnienie u mikroprzedsiębiorców, pozwalające na łatwiejsze zwolnienia tam, gdzie pracuje poniżej 10 osób? Pamiętajmy, że w tych mikrofirmach zatrudnionych jest prawie 5 mln osób.
 
Głos w dyskusji zabrali związkowcy i eksperci, między innymi Sebastian Koćwin, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Opolskiego, Piotr Szumlewicz, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Mazowieckiego oraz Grzegorz Ilnicki, prawnik OPZZ „Konfederacji Pracy”. Podkreślali oni niesprawiedliwość licznych propozycji Komisji, m.in. prawa do wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony bez podawania przyczyny w zakładach poniżej 10 pracowników oraz prawa wypłaty pracownikowi, np. zwolnionemu niesłusznie dyscyplinarnie, jedynie rekompensaty pieniężnej w wysokości jednej pensji, bez możliwości przywrócenia na stanowisko pracy.
Marcin Zieleniecki, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zgodził się z twierdzeniem, że polski rynek pracy jest nadmiernie niestabilny. W Polsce odestek pracujących na niepewnych warunkach jest prawie dwukrotnie wyższy od średniej unijnej, wynoszącej około 14%. Minister przyznał również, że zamiast zwiększać elastyczność pracy, która prawie zawsze sprzyja pracodawcy, należy zadbać o bezpieczeństwo zatrudnionych. Nie odpowiedział jednak na pytanie o to, w jaki sposób niepokojące związkowców propozycje mają przybliżyć rząd do realizacji tego celu.
Projekty Kodeksów zostały przekazane przez Komisję Kodyfikacyjną do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które w przeciągu miesiąca zajmie względem nich stanowisko.
KATARZYNA DUDA

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY