Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Partia Razem domaga się kontroli Fundacji Czartoryskich

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Partia Razem domaga się kontroli Fundacji Czartoryskich

W grudniu 2016 roku skarb państwa zapłacił Fundacji Książąt Czartoryskich 100 mln euro za kolekcję dzieł sztuki, w tym „Damę z gronostajem”. Z doniesień medialnych wynika, że środki ze sprzedaży kolekcji przekazano nowo powstałej fundacji w Liechtensteinie.

Partia Razem już w 2016 roku alarmowała, że państwo polskie „marnuje publiczne pieniądze”. Ugrupowanie zwracało uwagę, że Polska kupiła od Czartoryskich obraz, który i tak był wystawiany publicznie i nie wolno było wywieźć z go kraju. Fundacja zapewniała wtedy, że realizuje za te pieniądze cele społeczne w Polsce. Jednak już w grudniu 2017 roku Rada Fundacji złożyła wniosek o likwidację organizacji z powodu wyczerpania środków. Z doniesień medialnych wynika, że środki ze sprzedaży kolekcji przekazano nowo powstałej fundacji w Liechtensteinie.

To oznacza, że publiczne pieniądze zostały zmarnowane. PiS wyrzucił w błoto kilkaset milionów złotych. Za te pieniądze można było podnieść o 100% płace wszystkich pracowników muzeów w Polsce albo zbudować tysiące mieszkań dla młodych rodzin. Zamiast tego PiS wolał wręczyć prezent panu Czartoryskiemu – oburza się Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem.

Ugrupowanie domaga się natychmiastowego wyjaśnienia sprawy. – Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, kto był pomysłodawcą tej transakcji. CBA powinno sprawdzić, czy osoby, które podejmowały te decyzje, nie mają powiązań z siecią firm i fundacji rodziny Czartoryskich w Luksemburgu. Ta sprawa to także kompromitacja Ministerstwa Kultury, dlatego domagamy się wyjaśnień od ministra Glińskiego. Czy wiedział o planie wyprowadzenia setek milionów złotych z Fundacji Czartoryskich? Dlaczego nie zapobiegł tym działaniom? – pyta Konieczny i zapowiada, że Partia Razem złoży dziś wnioski do CBA i MKDiN o przeprowadzenie kontroli w Fundacji Książąt Czartoryskich.

To skandal, że w XXI w. Polska oddaje pól miliarda złotych rodzinie magnackiej. Widać dla panów Czartoryskich czy Lubomirskich uczciwa praca nie jest opcją. Kiedyś żyli z niewolniczej pracy naszych przodków, dzisiaj kładą łapę na wypracowanych przez nas podatkach. Mają gdzieś kraj, dobro wspólne i nas wszystkich, a Polskę traktują jak prywatny folwark – podsumowuje Maciej Konieczny.

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY