Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Podlaskie Razem: Nie dla marszu ku czci mordercy!

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Podlaskie Razem: Nie dla marszu ku czci mordercy!

Środowiska nacjonalistycznej prawicy zapowiadają na dziś marsz upamiętniający Romualda Rajsa „Burego”, który odpowiada za mordy na ludności cywilnej Podlasia. Partia Razem protestuje.

W stanowisku podlaskiego Razem czytamy:

Narodowa Hajnówka ze wsparciem ONR-u, Patriotycznej Jagiellonii oraz Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” zapowiedziała na sobotę 24 lutego III Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Na sztandary organizatorzy wzięli po raz kolejny postać Romualda Rajsa “Burego” – dowódcy oddziału odpowiedzialnego za mord na prawosławnej ludności Podlasia. W czasie tak zwanego rajdu „Burego”, na przełomie stycznia i lutego 1946 r., zginęło 79 niewinnych osób, w tym starcy, kobiety i dzieci będący mieszkańcami wsi Zanie, Zaleszany, Szpaki, Wólka Wygonowska oraz Końcowizna. Dowódca oddziału jest odpowiedzialny za śmierć 30 furmanów rozstrzelanych w lesie koło wsi Puchały Stare.

Zbrodnie oddziału dowodzonego przez kapitana Romualda Rajsa “Burego” białostocki IPN określił jako “noszące znamiona ludobójstwa”. W świetle tej opinii usprawiedliwianie przez organizatorów marszu pacyfikacji białoruskich wsi wyższą koniecznością historyczną jest niegodziwe. Gloryfikacja postaci „Burego” oznacza przyzwolenie na narodowy szowinizm, zaś skandowanie jego imienia na terenach, gdzie wciąż żyją ludzie pamiętający swoje płonące domy i pomordowanych bliskich oraz mieszkają ich potomkowie możemy uznać za prowokację wobec społeczności białoruskiej i prawosławnej.

W ubiegłym roku burmistrz Hajnówki próbował zablokować marsz nacjonalistów nie wydając na niego zgody; wówczas Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił jego decyzję. W tym roku burmistrz zwrócił się do MSWiA z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zablokowanie zgromadzeń, które zagrażają „dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań”. Jednak brak zdecydowanych kroków Ministerstwa w sprawie zakazu organizowania Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce interpretujemy jako przyzwolenie na szerzenie się ideologii nacjonalistycznej w życiu publicznym, która dla mieszkańców regionu oznacza rozdrapywanie ran i polityczną walkę pod sztandarem kojarzącym się im głównie z tragedią i żałobą.

Mieszkańcy Hajnówki będą w tym dniu między innymi czcić pamięć ofiar Romualda Rajsa “Burego” chwilą ciszy, w skupieniu zapalając znicze. Zapewne wielu we własnych domach lub obserwując marsz przechodzący ulicami miasta, na swój sposób, być może w milczeniu, wspominać będzie tych, którzy tej zbrodni doświadczyli. Do Hajnówki przyjadą zarówno przedstawiciele ruchów obywatelskich, jak i zwykli ludzie, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec przemarszu nacjonalistów.

Okręg Białostocki Partii Razem stanowczo potępia III Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Jednocześnie solidaryzujemy się z mieszkańcami Hajnówki, którzy stali się mimowolnymi zakładnikami konfliktu sprowokowanego przez skrajną prawicę. Tego dnia będziemy razem z nimi.

Zarząd Okręgu Podlaskiego Razem

 

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY