Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Ranking ILGA Europe: Polska drugim najbardziej homofobicznym krajem UE

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Ranking ILGA Europe: Polska drugim najbardziej homofobicznym krajem UE

Polska znalazła się na homofobicznym podium krajów UE zajmując przedostatnie miejsce w rankingu analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europe.

Przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej i 18 punktów na 100 to tegoroczny wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA Europe – najważniejszym europejskim rankingu dotyczącym poziomu równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych) publikowanym co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (tzw. IDAHOT). Polska od 5 lat zajmuje coraz niższą pozycję w rankingu. Rok temu za nami były dwa kraje. Obecnie gorsza od Polski jest jedynie Łotwa, która z wynikiem 16 pkt  zajęła ostatnie miejsce – stwierdza Slava Melnyk, kierownik Pionu Równe Traktowanie Kampanii Przeciw Homofobii.

Za tak słaby wynik Polski odpowiedzialni są politycy, którzy przez ostatni rok byli bierni i nie zrobili nic, aby poprawić sytuację osób LGBTI żyjących w Polsce  – komentuje wyniki rankingu ILGA Europe Mirosłąwa Makuchowska i dodaje: Jestem przekonana, że będzie miało to konsekwencje w zbliżających się wyborach, kiedy liczący 2 miliony osób elektorat LGBTI pójdzie do urn, a wraz z nimi ich rodziny i bliscy. Na ich głosy nie mają co liczyć ci, którzy w kwestii równouprawnienia nie robią nic.

Liderem rankingu, podobnie jak rok temu, jest katolicka Malta, która zdobyła 91 punkty na 100. Na podium znalazła się również Belgia z wynikiem 79 punktów, tuż za nią Norwegia z 78 punktami oraz Finlandia, Wielka Brytania i Francja – wszystkie otrzymały 73 punkty.

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Suma punktów we wszystkich sześciu kategoriach dała w tym roku Polsce wynik w postaci 18 punktów. Najmniej, bo zero punktów uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

Z rankingiem można zapoznać się TUTAJ

[źr.: kph.org.pl]

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY