Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Razem i Zieloni solidaryzują się z protestem zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Razem i Zieloni solidaryzują się z protestem zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu

Do osób i organizacji wspierających protest przeciwko wyborowi Cezarego Morawskiego dołączają partie Razem i Zieloni. Dziś przesłały listy do zespołu Teatru Polskiego.

Wczoraj informowaliśmy o proteście, jaki wywołała decyzja samorządu województwa dolnośląskiego i ministerstwa kultury o wyborze Cezarego Morawskiego na funkcję dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu (czytaj: TUTAJ) .

Dziś swoje poparcie dla protestu wyraziły partie Razem i Zieloni.

W liście Razem do zespołu TP czytamy m.in.:

W ostatnich dniach tworzona przez Was instytucja padła ofiarą bezdusznych i małostkowych działań. Władze województwa, zobowiązane do zapewniania Wam właściwych warunków pracy i rozwoju artystycznego, zignorowały Wasze głosy. Wbrew Wam na dyrektora Teatru Polskiego wybrały człowieka, który nie może poszczycić się żadnymi wybitnymi osiągnięciami na polu działań artystycznych ani organizacyjnych.

Nie zgadzamy się na praktyki, przez które Waszym dyrektorem ma zostać człowiek prawomocnie uznany winnym za niegospodarność. Nie potrafimy zrozumieć, jak ktoś, kto nie sprawdził się jako skarbnik Związku Artystów Scen Polskich, ma podołać zarządzaniu jedną z najważniejszych, a zarazem najbardziej wymagających scen teatralnych w Polsce. Wasze dokonania i renoma zasługują na poważne traktowanie.

Swój list wystosowała też partia Zieloni. Oto jego fragment:

Wrocławskie koło Partii Zieloni wyraża solidarność ze strajkującym zespołem Teatru Polskiego. Konflikt wokół Teatru Polskiego i jego problemów finansowych jest pokłosiem długotrwałej wojny wypowiedzianej dyrektorowi Teatru Krzysztofowi Mieszkowskiemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w którym od ponad 10 lat rządzi koalicja PO-PSL ze wsparciem SLD. Obecnie jesteśmy świadkami prawdopodobnie ostatniej bitwy tej wojny o kulturę i niezależność artystyczną, gdzie UMWD wspólnie z Ministrem Glińskim podejmuje ostateczną próbę pacyfikacji Teatru Polskiego.

(…) Teatr Polski we Wrocławiu jest jedną z najlepszych i najprężniej działających scen w Polsce. Jest to zasługa jego zespołu, który pomimo ciągłego niedofinansowania, zbudował renomę Teatru oraz rozsławił wrocławską scenę w Europie i na świecie.

(…) Miasto Wrocław, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, nie może sobie pozwolić na upadek jednej z najlepszych polskich scen teatralnych.

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY