Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Razem: Więcej żłobków dla Krakowa!

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Razem: Więcej żłobków dla Krakowa!

Razem rozpoczyna zbieranie podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą, która zobowiązuje prezydenta Krakowa do zwiększenia nakładów na opiekę żłobkową i budowę żłobków.

Jakub Baran z partii Razem na wtorkowej konferencji prasowej mówił o tym w jak trudnej sytuacji są krakowscy rodzice:

“W zeszłym roku miasto sfinansowało budowę jednego żłobka, zapewniającego opiekę zaledwie setce dzieci. 100 dzieci w milionowym mieście. W budżecie miasta na 2018 rok nie ma ani złotówki na żłobki samorządowe. Jakimś cudem znalazły się jednak 4 miliony złotych na budowę nowych pomników. Widać jak na dłoni jakie są priorytety rządzących Krakowem!”.

Baran zwrócił uwagę na problem prywatyzacji opieki żłobkowej: na 22 publiczne żłobki przypadają  2271 miejsca, podczas gdy 158 placówek prywatnych 4364 miejsca. Samorząd zapewnia tylko jedną trzecią z dostępnych w Krakowie miejsc, resztę pozostawia “niewidzialnej ręce rynku”.

I kontynuował:

“W pięciu dzielnicach, t.j. Bronowicach, Podgórzu, Łagiewnikach-Borku, Zwierzyńcu i Swoszowicach nie ma ani jednego żłobka samorządowego, a dzielnica Wzgórza Krzesławickie pozbawiona jest jakiejkolwiek placówki z dzienną opieką dla dzieci do lat 3”.

Propozycje rozwiązań przedstawiła Daria Gosek-Popiołek:

“Żłobki dostępne dla krakowskich dzieci, znajdujące się w każdej dzielnicy, dostępne dla każdego — niezależnie od zasobności portfela, tak powinno to wyglądać”.

Gosek-Popiołek wymieniła priorytety, o które zabiegać będzie Razem:

“Chcemy zmiany priorytetów w wydatkowaniu pieniędzy przez miasto, tak żeby wreszcie znalazły się środki na publiczną opiekę nad dziećmi. Chcemy użłobkowienia na poziomie przynajmniej 33%, zgodnego z zaleceniami Unii Europejskiej, a w perspektywie zapewnienia miejsca w żłobka dla każdego potrzebującego dziecka”.

Aktywistka apelowała także o zachowanie właściwych proporcji pomiędzy żłobkami miejskimi, a prywatnymi: “Chcemy budowy nowych żłobków samorządowych, dla których prywatne placówki powinny być tylko uzupełnieniem. Każda dzielnica miała zapewniony dostęp do publicznych żłobka.”

Na koniec Daria Gosek-Popiołek zwróciła się do rodziców dzieci w wieku żłobkowym:

“Razem pojawia się tam, gdzie samorząd dopuścił się dezercji. Mamy plan dla Was, dla krakowskich rodziców, których miasto zostawiło samych sobie. Będziemy zbierać podpisy w całym Krakowie, ale zachęcamy Was do zbierania podpisów wśród swoich znajomych i rodziny – wystarczy pobrać formularz z naszej strony, podpisać go i skontaktować się z nami lub dostarczyć do Spółdzielni Ogniwo na ul. Paulińskiej 28”.

 

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY