Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Razem: „Nie wolno dialogiem legitymizować ruchów, które dążą do obalenia demokracji”

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Razem: „Nie wolno dialogiem legitymizować ruchów, które dążą do obalenia demokracji”

Razem wzywa inne partie polityczne, a także organizacje społeczne, do odmawiania spotkań ze skrajną, antydemokratyczną prawicą.

Według partii Razem reportaż „Superwizjera” TVN24 pokazał silne powiązania między Ruchem Narodowym a otwartymi neofaszystami. Dziennikarzom udało się zarejestrować m.in. płonące swastyki, ołtarzyki ku czci Hitlera i okrzyki „Sieg Heil”. Partia Razem już dwa lata temu złożyła do prokuratury wniosek informujący o podobnych ekscesach podczas ultraprawicowego festiwalu „Orle Gniazdo”.

 –Partia Razem stosuje zasadę no platform wobec reprezentantów skrajnych, neofaszystowskich ugrupowań – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Zarządu Krajowego Razem podczas dzisiejszej konferencji we Wrocławiu.

– Odmawiamy telewizyjnych spotkań z otwartymi wrogami demokracji. Od 2015 roku apelujemy do partii parlamentarnych, by stosowały tę samą zasadę. Dzisiaj robimy to ponownie: powiedzmy solidarne, jednomyślnie NIE rasizmowi, antysemityzmowi i przemocy w polskiej polityce. – apelowała polityczka Razem.

 – Domagamy się wyjaśnień od Zbigniewa Ziobry: czemu prokuratura nie reaguje? – pytał z kolei Adrian Zandberg. – Dlaczego impreza Orle Gniazdo ciągle się odbywa mimo naszego wniosku? Kto kryje politycznie ludzi, którzy uprawiają kult Hitlera i krzewią rasizm?

Od 2016 r. z inicjatywy Razem działa kampania „Zero Tolerancji”, która nagłaśnia związki władzy państwowej ze skrajną prawicą. Na stronie zero-tolerancji.pl można zgłaszać przypadki z całej Polski.

Partia Razem kieruje swój apel do wszystkich partii politycznych oraz organizacji społecznych. Zachęciła też osoby, które chciałyby go poprzeć, do kontaktu pod adresem kontakt@partiarazem.pl.

Oto treść apelu:

Ujawnione przez stację TVN24, bulwersujące informacje o wyznawcach Adolfa Hitlera działających w szeregach polskiej skrajnej prawicy, to kolejny sygnał alarmowy. Organizacje nacjonalistyczne to środowiska, które gardzą demokracją i prawami człowieka. Ich przedstawiciele otwarcie deklarują, że dopuszczają używanie przemocy. Na nacjonalistycznych demonstracjach regularnie wznoszone są hasła rasistowskie i antysemickie, wzywające do nienawiści, a wręcz – do mordów na przeciwnikach politycznych. W ich szeregach działają fanatycy zapowiadający powtórzenie nazistowskich zbrodni.

W tej sprawie wszystkie demokratyczne partie powinny mówić jednym głosem – niezależnie od tego, jak bardzo możemy się różnić w innych kwestiach. W polskiej polityce nie może być zgody na totalitaryzm, rasizm, ksenofobię i przemoc. Partia Razem od dwóch lat stosuje zasadę no platform. Konsekwentnie odmawiamy spotkań w studiu telewizyjnym ze skrajną, antydemokratyczną prawicą. Jesteśmy przekonani, że nie wolno dialogiem legitymizować ruchów, które dążą do obalenia demokracji. Nacjonalistyczna skrajna prawica jest właśnie takim ruchem.

Apelujemy dziś do Państwa, aby Wasze partie i organizacje także przyjęły zasadę no platform. Nie traktujmy rasistów i szowinistów, którzy zapowiadają obalenie porządku demokratycznego, jako normalnego partnera do sporu politycznego. Działając solidarnie, możemy zatrzymać brunatną falę. Powiedzmy jednogłośne „NIE!” rasizmowi, antysemityzmowi i przemocy w polskiej polityce!

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY