Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

W sobotę zapal świecę ofiarom „Burego”

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
W sobotę zapal świecę ofiarom „Burego”

Choć oddział Romualda Rajsa „Burego” dopuścił się bestialskich mordów na ludności cywilnej, to część polskiej prawicy czci go jako tzw. żołnierza wyklętego.

24 lutego skrajna prawica planuje demonstrację ku czci „Burego”. W dodatku to gorszące wydarzenie ma odbyć się w pobliżu miejsc jego zbrodni.

Tomasz Sulima, radny w Bielsku Podlaskim, apeluje, by w sobotę o g. 17 zapalić świece upamiętniające ofiary „żołnierzy przeklętych”.

W facebookowym apelu Sulimy czytamy:

Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku odział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury” spalił kilka wsi na Białostocczyźnie. Zginęły osoby cywilne, chłopi, wśród nich kobiety, dzieci i starcy. W 2005 roku po kilku latach śledztwa IPN stwierdził, iż takiego działania „nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”. Krwawy rajd oddziału „Burego” odcisnął głębokie piętno na prawosławnych obywatelach białoruskiego pochodzenia, którzy żyją do dzisiaj z traumą wydarzeń sprzed 72 lat.

Pomimo tego 24 lutego, po raz trzeci, ONR kilkanaście kilometrów od spalonych po wojnie wsi organizuje marsz, którego celem jest uczczenie pamięci „Burego”.

Apelujemy aby w tym dniu o godzinie 17.00 zapalić w oknie świecę. Będzie to symboliczne uczczenie ofiar „Burego”, oraz nasz protest przeciw próbie antagonizowania polskich obywateli ze względu na wyznanie religijne.

 

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY