Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Warszawa: studenci nie chcą faszyzmu na uniwersytecie

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Warszawa: studenci nie chcą faszyzmu na uniwersytecie

W Warszawie powstał Studencki Komitet Antyfaszystowski. Jego inicjatorki i inicjatorzy apelują w liście do rektora UW o wyraźne potępienie faszystowskiej agitacji w murach uczelni.

We wtorek w Warszawie ogłoszono powstanie Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego. Jego założycielki i założyciele skierowali do rektora Uniwersytetu Warszawskiego list:

Szanowny Panie Rektorze,

zwracamy się do Pana jako studenci i studentki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy i które obserwują wzrost postaw faszystowskich na tymże uniwersytecie.

Obserwowane przez szereg tygodni różne sytuacje, które wprawiały nas w zdziwienie, jak na przykład dziesiątki naklejek, promujących faszyzm lub zastraszających mniejszości (etniczną, seksualną, wyznaniową, polityczną), nie pozwalają nam pozostać biernymi.

Skrajna prawica przez ostatni rok, mimo oświadczenia Pana Rektora w związku z namiotem agitacyjnym, zaczęła traktować studentów i studentki jako materię, którą można zideologizować, używając przy tym faszystowskiej retoryki strachu i nienawiści. Ten apel jest bezpośrednią reakcją na brak adekwatnego ustosunkowania się do wszelkich przejawów różnej maści „naszyzmów”.

Ostatnio na Kampusie Głównym w różnych miejscach były rozłożone ulotki grupy „Szturm”, która jawnie odwołuje się do języka nazistowskiego. Mimo, iż odpowiedzialni za to ludzie swoim wyczynem pochwalili się w sieci, władze Uniwersytetu nie wypowiedziały się na ten temat, niejako bagatelizując fakt, że jego przestrzeń jest zagarniana przez tego typu grupy.

Niniejszym informujemy, że powołujemy do życia Studencki Komitet Antyfaszystowski, który obiera sobie za cel praktykę oporu wobec faszyzmu, rasizmu, homofobii oraz sytuacji zagrażających komfortowi nauki studentek i studentów. Zgodnym wielogłosem twierdzimy, że: uniwersytet nie jest miejscem, które powinno pozwalać na dystrybucję faszystowskiej propagandy; nie jest też miejscem, które powinno udostępniać przestrzeń osobom powiązanym z ruchami faszystowskimi; ma obowiązek reagować na każdorazowe przejawy nienawiści oraz zapobiegać im w ramach praktyki dyskursywnej, czego od władz Uniwersytetu wymagamy. Oczekujemy od Pana Rektora konkretnej deklaracji w formie oficjalnego oświadczenia, iż Uniwersytet Warszawski potępia wszelkiego rodzaju promocję faszyzmu i tym samym dołoży koniecznych starań, aby ten nigdy nie stał się ani dominującą tendencją wśród pracowników i pracowniczek Uniwersytetu, ani postawą akceptowaną przez jego władze.

Do listu dołączamy także tekst manifest, który będziemy dystrybuować wśród warszawskiej studenterii. Załączamy także ulotki znalezione przez studentów i studentki na Kampusie.

O niniejszej sytuacji poinformowaliśmy media, które podadzą do wiadomości publicznej stanowisko Pana Rektora.

Z wyrazami szacunku,

Studencki Komitet Antyfaszystowski

2 komentarze

  1. Stanisław 17:20, Sie 09, 2018

    Brawo studenci

  2. ansia 12:24, Sty 02, 2018

    Liczę na to, że studenci będą w przyszłości jedną z głównych sił antyreżimowych w Polsce.

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY