Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Wioleta Krysiak: Nie powinniśmy grać w tę grę dzielenia społeczeństwa na elity i chamów

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Wioleta Krysiak: Nie powinniśmy grać w tę grę dzielenia społeczeństwa na elity i chamów

Co robić z ludźmi, którzy zyskali na rządach PiS? Niektórzy mają na to prosty sposób – pogardę. Ta pogarda powoduje, że coraz bliżej nam do 100 lat rządów partii Kaczyńskiego. Tekst lidera KOD o „chamach” głosujących na PiS komentuje Wioleta Krysiak.

We wtorek lider KOD postanowił zdjąć koronę z mordy „Chama” poprzez wklejenie definicji mezonów z Wikipedii.

Wczoraj Nowoczesna postanowiła pośmiać się z rodzin, które otrzymują 500+, twierdząc między innymi, że co roku otrzymują nową pralkę i lodówkę.

Powody głosowania na PiS były różne; powody, dla których PiS wciąż ma ogromne poparcie z pewnością także, ale myślę, że obecnie jednym z głównych jest poczucie wielu osób, że odzyskały godność. I my możemy gardzić PiSem, fundamentalnie się nie zgadzać, uważać, że doprowadzają Polskę do ruiny.

Jednak nie możemy zaprzeczyć faktom, jakość życia wielu osób się znacznie poprawiła. Dzięki 500+ dzieciaki mają nowe ubrania, mogą wyjechać na pierwsze w życiu wakacje, matki (bo one najczęściej planują domowy budżet) nie muszą się martwić, jak połączyć płacenie rachunków z zakupem jedzenia.

Dzięki minimalnej stawce godzinowej, z dnia na dzień ludzie zaczęli zarabiać o kilka złotych więcej za godzinę, nierzadko dwa razy więcej. I oczywiście pracodawcy wciąż oszukują, ale obecnie muszą się postarać, aby to zrobić i nie robią tego w majestacie prawa – PIP może ich za to ukarać. Wcześniej stawka 3-5 zł była jak najbardziej zgodna z prawem.
Dzięki zajęciu się kwestią reprywatyzacji wielu osób boi się mniej, wierzy, że teraz nie będzie tak łatwo wyrzucić ich z mieszkań czy odcinać im wody czy ogrzewania jak to było do tej pory.

Pojawia się pytanie co robić w takiej sytuacji? Co robić z ludźmi, którzy zyskali na rządach PiS? Niektórzy mają na to prosty sposób – pogardę. I widać to oczywiście w tekście o chamach, widać to w memie Nowoczesnej. Było to widać za każdym razem gdy padało zdanie o „sprzedaniu się za 500+”.

Ta pogarda powoduje, że coraz bliżej nam do 100 lat rządów PiSu, coraz bliżej nam do autorytaryzmu, coraz bardziej będą ograniczane prawa kobiet.

My nie możemy gardzić ludźmi, nie możemy ich winić za to, że jest im dobrze w sytuacji, w której ich byt się poprawił. Nie możemy ich straszyć, że wróci to, co było.

I tu nie chodzi wcale o odzyskiwanie wyborczyń i wyborców PiSu. Chodzi o kilka innych rzeczy. Choćby o to, abyśmy byli znośną opcją. Nie powinniśmy grać w tę grę dzielenia społeczeństwa na elity i chamów, na lepszy i gorszy sort, na patologię i wykształciuchów. Choć ja niestety mam wrażenie, że niektórzy bardzo dobrze czują się w tej grze.

WIOLETA KRYSIAK

Autorka jest członkinią partii Razem.

3 komentarze

  1. placownik 21:49, Gru 30, 2017

    Partie i ruchy społeczne, których liderzy nie są w stanie wyobrazić sobie wyborcy dla którego pewność uzyskiwania co miesiąc dodatkowych 500 zł jest przewrotem w dotychczasowym trybie życia, nie powinny liczyć na wyborczy sukces w konfrontacji z PiS-em.

  2. wK 19:21, Gru 28, 2017

    Ale tekst właśnie krytykuje podchodzenie do wyborów i wyborczyń PiSu jak do chamów. Tekst to reakcja na nazywanie ich tak przez lidera KODu oraz taki wizerunek wynikający z mema Nowoczesnej.

  3. krololoko 18:21, Gru 28, 2017

    Ja nie rozumiem jak można chamami nazywać osoby, dla ktorych KAŻDY grosz się liczy, a co dopiero takie 500+. Nie da się ukryć, że to w wielu domach dało ogromne nadzieje na przyszłość. Sama będę głosować na RAZEM, ale nie można mówić o wyborcach PiSu jak o plebsie, bo samemu pokazuje się swoją CHAMSKĄ kulturę.

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY