Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Zandberg odpowiada amerykańskim senatorom: roszczenia reprywatyzacyjne w Polsce powinny być wygaszone

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Zandberg odpowiada amerykańskim senatorom: roszczenia reprywatyzacyjne w Polsce powinny być wygaszone

Polityk partii Razem krytykuje wystąpienie senatorów USA w obronie właścicieli roszczeń.

Amerykańscy senatorowie wystąpili w obronie właścicieli roszczeń. Chcą, by nadal oddawano kamienice w naturze. Krytykują pomysł wypłaty częściowych odszkodowań. Oczekują odszkodowań za zniszczony, nieistniejący majątek. Są „rozczarowani”, że takie prawo nie zostało jeszcze przyjęte.

Są sprawy, w których Polska powinna zachować się zdecydowanie. W przeciwieństwie do głupiej i szkodliwej ustawy o IPN, reprywatyzacja to sprawa ważna. Chodzi o los tysięcy warszawskich lokatorów i o olbrzymie pieniądze z budżetu, ale też o sprawiedliwość. Po drugiej wojnie światowej Warszawy właściwie nie było. Stolicę podnieśli z gruzów jej mieszkańcy, a nie właściciele roszczeń.

Morawiecki dużo mówi o podmiotowości. Podmiotowość to nie wygrażanie argentyńskim dziennikarzom, że się ich aresztuje za głupawy artykuł, tylko zdecydowane działanie w sprawach istotnych. Takich jak reprywatyzacja.

Amerykanie piszą, że udział w zachodniej wspólnocie nakłada na Polskę obowiązki. Przywołują tragiczne piętno, które odcisnęła na naszych ziemiach druga wojna światowa. Na miejscu amerykańskich polityków byłbym ostrożniejszy w szermowaniu historią. Powojenny porządek prawny wyglądałby z pewnością inaczej, gdyby Amerykanie nie sprzedali Polski Stalinowi w Jałcie. Nie da się cofnąć zegara historii. I nie ma powodu, by cofać go tylko dla wąskiej grupy byłych właścicieli, kosztem reszty społeczeństwa.

Polska powinna jak najszybciej przyjąć ustawę o wygaszeniu roszczeń reprywatyzacyjnych. Amerykanie w jednym mają rację: ustawa nie powinna nikogo dyskryminować. Byli właściciele powinni otrzymać symboliczne, równie skromne odszkodowania. Polska nigdy nie zobowiązała się do oddawania kamienic w naturze ani do wypłacania pieniędzy za nieistniejące majątki. Mamy prawo rozwiązać problem roszczeń i powinniśmy to niezwłocznie uczynić.

ADRIAN ZANDBERG

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY