Lewicowy portal codziennych informacji i opinii

Zandberg: Program „Mieszkanie 500+” to bajeczki

Odstęp wiersza+- ARozmiar czcionki+- Drukuj ten artykuł
Zandberg: Program „Mieszkanie 500+” to bajeczki

Państwo nie uruchomiło żadnego publicznego programu mieszkaniowego – pisze polityk partii Razem.

Prezes rządowego BGK Nieruchomości ogłosił w Radio TOK FM, że obiecywanych mieszkań z czynszem regulowanym praktycznie nie ma. I raczej nie będzie, bo państwo nie uruchomiło żadnego publicznego programu mieszkaniowego. Pan Barszcz poinformował prowadzącego audycję Grzegorza Sroczyńskiego, że PRL upadł, bo państwo za dużo budowało. Żeby nie powtórzyć tego błędu, państwo kredytuje obecnie inwestorów, którzy wynajmują lokale poza kontrolą czynszów. Mieszkań w budowie jest około 2 tysięcy.

Skoro nie państwo, to kto ma sfinansować program mieszkaniowy? Pan Barszcz nie pozostawił wątpliwości: rząd chce ściągnąć prywatny kapitał zagraniczny i zapewnić mu jak najlepsze warunki operowania. Dlatego zlikwidowano ochronę lokatorów w najmie instytucjonalnym i pozwolono na eksmisje na bruk.

Pan Barszcz podkreślił, że Mieszkanie+ to program rynkowy, a nie publiczny. Przyznał też, że Krajowy Zasób Nieruchomości nie działa, a premier Morawiecki będzie go reformować „w stronę bardziej rynkową”. Na pytanie, jak to się ma do wcześniejszych, szumnych zapowiedzi wielkiej zmiany w polityce mieszkaniowej – nie potrafił odpowiedzieć.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o bajeczki o Mieszkaniu+.

ADRIAN ZANDBERG

Pozostaw swój komentarz

<

PRZYSZŁOŚĆ DEMOKRACJI #EuropeanTownHall Meeting 2018

Odwiedź nas

twitter

POLECAMY